MALINA-berba i cena 2016

Ovo je opste poznata stvar,to se radi godinama unazad
 
Da secam se u Lipolistu lik prosuo pun tovar nabraneee...?:ppozdrav:

Od onih ko ji su posadili 5-6 ha + ...mozda i nisu zasadili da bi se ovajdili ...vec zbog takozvanog pranja para..? od njih vecunu i ne zanima kolika ce cena biti.

To Lipolistu je bila kupina u pitanju.Svi kukaju i kunu se da nece brati,a beru.

Kako se niko nije setio da pere pare kad je malina bila 1 e nego svi toboze peru kad je bila 2 eura. Ima zasad maline na loznickom putu,mislim da je Lipnicki sor u pitanju.Vlasnici gastarbajteri iz Svajcarske.Kukali su na sav glas na ovogodisnju cenu, a brali.Sta oni imaju da peru?Samo su naseli na propagandu " ako hocete da mnogo zaradite i lepo zivite posadite malinu" .Slicno nesto kao Jugoskandik i Dafiment.
Znam lika koji je podigao 40 000 eura kredita ,podigao 2 hektara zasada i racuna da ce ove godine vratiti kredit i da ce mu ostati jos toliko,a posle ce da gruva svake godine 100 000 .Ko zna kolika mu je hipoteka na taj kredit.mislis da ce i on da ostavi neobrano? Ja mislim da nece posto nema vise sverca preko Drine da se izvadi .
Sreca je sto malinu i uopste voce ne moze jedan covek mnogo da uradi,kao sto je slucaj sa ratarstvom i stocarstvom,pa ce se oporaviti ja se nadam vrlo brzo.I nadam se da nece izmisliti neke subvencije kao u stocarstvu ,kojim ce produziti agoniju niske cene.
 
@sale..To Lipolistu je bila kupina u pitanju.Svi kukaju i kunu se da nece brati,a beru.

Sale Sokoleeee....Ne mi verujes...al i ove god i pored zaduzenosti do 10000 eu, na pocetku berbe...znas da sam otkupljivao za x hladnjacu prve dve berbice nisam brao na 170 din....doneli su mi samo dva burazera male kolicine ....na pitanje mog hladnjacara sto ne berem....odgovorio sam da na tu sramnu cenu ne mislim ni brati....on je onda poceo ..? pa hajde beri bice visa cena sigurnooo....moj odgovor je bio ...kad bude visa cena tad cu i brati....pa BEEERI isplatice mo ti svu po naj visoj ceni koja bude bila...moj odgovor je bio VERUJEM na rec i istog momenta pozvao ekipu da od sutradan beruuu....Verovali ili ne ali tako je bilo

A sad ko to moze da mi objasni matematiku da ce neko da bere ako nema ber bilo koliku racunicu...? po kojoj jebacini(jednacini) to neki racunaju...?

Jos i ona ofrcana fraza ima se racunice ako to porodica sama odradi ,u odnosu na one ko ji placaju dnevnice...??? da nije smesno bilo bi zalosno ....da li su dnevnice porodice 3-x jeftinije od drugih dnevnica...?

Vec receno ...zna se sta je PROIZVODNA cena.... a sta je monopolska.dogovorna,politicka,trzisna,realna ............iiijos 16 drugih cena

Zasto bi strani kupci sad nudili vecu cenu za zamrznutu malinu kad dobro znaju po kojoj je otkupljena .... navodno zbog losih vremenskih uslova i pesticida...jos kad se dodaju prevare mixsovanje ....rezultat je nista novo nije receno? :ppozdrav:
 
Jos i ona ofrcana fraza ima se racunice ako to porodica sama odradi ,u odnosu na one ko ji placaju dnevnice...??? da nije smesno bilo bi zalosno ....da li su dnevnice porodice 3-x jeftinije od drugih dnevnica...?

Ovo nije otrcana fraza za prostor Vojvodine gde je većina proizvođača sa površinom od cca oko četvrt do pola hektara pod malinama, koji su ušli u malinarstvo iz nemaštine a imaju malu količinu zemlje sa koje s ratarstvom nemaju zarade.
Tu je i dosta skupa nadnica i manjak radnika jer većina ili ima svoje stare gazde (malinarstvo se pojavilo u krajevima koji su povrtarski) ili radije idu u inostranstvo za mnogo veće pare.
Ovde nema ugovora, hladnjača i sigurnih otkupa i ovde će biti haos dogodine ukoliko cena bude niska.
Sadnice se jedva prodaju i po 7 din/kom a prošle i pretprošle godine su pojedini stekli bogatstvo prodavajući po 30-40.
Tako da ove vesti i najave imaju smisla za ove malinare.



Послато са Lenovo P1ma40 уз помоћ Тапатока
 
@sale..To Lipolistu je bila kupina u pitanju.Svi kukaju i kunu se da nece brati,a beru.

Sale Sokoleeee....Ne mi verujes...al i ove god i pored zaduzenosti do 10000 eu, na pocetku berbe...znas da sam otkupljivao za x hladnjacu prve dve berbice nisam brao na 170 din....doneli su mi samo dva burazera male kolicine ....na pitanje mog hladnjacara sto ne berem....odgovorio sam da na tu sramnu cenu ne mislim ni brati....on je onda poceo ..? pa hajde beri bice visa cena sigurnooo....moj odgovor je bio ...kad bude visa cena tad cu i brati....pa BEEERI isplatice mo ti svu po naj visoj ceni koja bude bila...moj odgovor je bio VERUJEM na rec i istog momenta pozvao ekipu da od sutradan beruuu....Verovali ili ne ali tako je bilo

A sad ko to moze da mi objasni matematiku da ce neko da bere ako nema ber bilo koliku racunicu...? po kojoj jebacini(jednacini) to neki racunaju...?

Jos i ona ofrcana fraza ima se racunice ako to porodica sama odradi ,u odnosu na one ko ji placaju dnevnice...??? da nije smesno bilo bi zalosno ....da li su dnevnice porodice 3-x jeftinije od drugih dnevnica...?

Vec receno ...zna se sta je PROIZVODNA cena.... a sta je monopolska.dogovorna,politicka,trzisna,realna ............iiijos 16 drugih cena

Zasto bi strani kupci sad nudili vecu cenu za zamrznutu malinu kad dobro znaju po kojoj je otkupljena .... navodno zbog losih vremenskih uslova i pesticida...jos kad se dodaju prevare mixsovanje ....rezultat je nista novo nije receno? :ppozdrav:

Pa sto si brao i ostala branja.Ti rece ovde da je donja granica isplativosti 250 dinara,a tu cenu nije imao niko.Hoce li biti tako i narednih godina,malo mi je 100,ali bracemo za 105.
A narod psuje hladnjacu,a ne zapita se zasto smo dosli u situaciju da svi moramo da gajimo malinu .
 
Pozdrav svima...

Ukljucicu se samo kratko...

Meni je vilamet,miker I tulamin isplacen prosecnom cenom od 191.31 din.
Od toga 80 posto je bio vilamet,ostalo ove dve sorte...Svezu sam prodavao od 200 do 240,za ledjenje predavao i po 147 i po 155din. par branja... kad sve to umesam,saberem,podelim to je 191,31din.
U berbi 2015 prosek je bio oko 210 din.
Ovo su vam 100 posto tacne informacije,a podsecam da su meni na ruke davali uvek po koji dinar vise nego ostalima jer imam zaista prvoklasnu robu.Takodje ovde je uracunata i doplata za prevoz od pre neki dan...Moja ocekivana cena je nesto sasvim drugo ali ovo je realnost na podrucju Valjeva.. Bice valjda bolje jbg...
 
2008-e je bila isto visoka cena maline pa nije prosirivana kao sad

Narod se bori da prezivi a situacija je u nasoj zemlji losija nego sto je bila 2008. E sad da li malina moze sve to amortizuje na neki nacin to ce vreme u doglednoj buducnosti pokazati.

- - - - - - - - - -

Bolje da bude u ovoj situaciji jako tesko... Jedino neki veliki poremecaj da se desi u vidu vremenskih uslova, velika kisa ili velika susa moze da promeni situaciju... Ako uslovi budu normalni 2017 i 2018 ne treba ocekivati veliku cenu stanje stvari je tako. Trenutno imamo gomilu robe koja je neprodata, proizvodjaci su dobro prosli a hladnjace ce knjiziti gubitke a sve to ce imati uticaja u narednim godinama. Bice zanimljivo i videti sta ce se desiti sa polkom i polanom, kako ce oni reagovati na nize otkupne cene....
 
Polka i polana se zaista ne mogu brati po niskoj otkupnoj ceni...Prosecan berac jednostavno ne moze da nabere neku pristojnu kolicinu.Zato sam ja i ranije pisao da je vilamet i miker i proslost, i sadsnjost i buducnost naseg malinarstva...Kakve bre polke,polane,kakve neke bez trnja,te neke Madjarske sorte...Tada su me svi napali a posebno Vojvodina...Nemam nista protiv nek svako gaji sta hoce ja znam sta cu ja...

Izuzetak je samo proizvodja za svezu upotrebu

Pozdrav ~~
 
Polka i polana se zaista ne mogu brati po niskoj otkupnoj ceni...Prosecan berac jednostavno ne moze da nabere neku pristojnu kolicinu.Zato sam ja i ranije pisao da je vilamet i miker i proslost, i sadsnjost i buducnost naseg malinarstva...Kakve bre polke,polane,kakve neke bez trnja,te neke Madjarske sorte...Tada su me svi napali a posebno Vojvodina...Nemam nista protiv nek svako gaji sta hoce ja znam sta cu ja...

Izuzetak je samo proizvodja za svezu upotrebu

Pozdrav ~~

Izgleda je nekome bio cilj da proda sto vise sadnica polke i polane a zadnjih par godina i trziste sa otkupnim cenama im je islo na ruku. Ja nesto ne vidim Srbiju kao zemlju koja dosta izvozi svezeg jagodicastog voca, sve sto se radi je sporadicno i kolicine su zanemarljive u odnosu na Poljsku, Spaniju i druge zemlje...
 
Zasto kada vec polemisete oko cene i svega ostalog, lepo napisete zasto je isplativije biti otkupljivac za neku tamo hladnjacu a posedujete zasad od 1+ hektar? Sto malo tu matematiku neobradimo ovde pa da ovi "manji" znaju sta, gde i kako sistem funkcionise? Bas ti "veliki" koji bi da prosipaju i toboze protestvuju preko ledja "manjih" bas isti ti koji su na pocetku usli srcem u ovu proizvodnju borili se za kvalitet i prinos cim su shvatili gde novac lezi uz malo ulaganja su odmah okrenuli pricu, zalosno.
 
Zasto kada vec polemisete oko cene i svega ostalog, lepo napisete zasto je isplativije biti otkupljivac za neku tamo hladnjacu a posedujete zasad od 1+ hektar? Sto malo tu matematiku neobradimo ovde pa da ovi "manji" znaju sta, gde i kako sistem funkcionise? Bas ti "veliki" koji bi da prosipaju i toboze protestvuju preko ledja "manjih" bas isti ti koji su na pocetku usli srcem u ovu proizvodnju borili se za kvalitet i prinos cim su shvatili gde novac lezi uz malo ulaganja su odmah okrenuli pricu, zalosno.

Bravo kolega, zato sto imaju kroz procenat od otkupa mnogo vecu zaradu, promovisu se ovde kao proizvodjaci a u stvari je sve podredjeno tom njihovom otkupu i zaradi od istog.. Cast vecini postenih proizvodjaca sa ovog foruma...

Sto se tice Polke i Polane, ne bih se raspravljao, to smo vec apsolvirali.... Samo da znate, mogu se brati i po nizim cenama a da budu profitne, Poljaci to i rade, mi smo nazalost, usli nespremni i bojim se da ce nam se to obiti o glavu...
 
Poslednja izmena:
Bravo kolega, zato sto imaju kroz procenat od otkupa mnogo vecu zaradu, promovisu se ovde kao proizvodjaci a u stvari je sve podredjeno tom njihovom otkupu i zaradi od istog.. Cast vecini postenih proizvodjaca sa ovog foruma...

Sto se tice Polke i Polane, ne bih se raspravljao, to smo vec apsolvirali.... Samo da znate, mogu se brati i po nizim cenama a da budu profitne, Poljaci to i rade, mi smo nazalost, usli nespremni i bojim se da ce nam se to obiti o glavu...

Hajde da rascistimo sta je to posteno za malinare.Evo ja se bavim otkupom i ne smatram sebe nepostenim.Vaga mi je digitalna i bazdarena,meri na 100 grama,obracunavam tacno i sve do dinara isplatim.Jel bi mozda bio "posten" kad bi radio dzabe?
Sigurno da niko od vas "postenih" se ne bi bavio otkupom,kad bi vam neko ponudio,strogo iz moralnih razloga.Pazi da ne poverujem u to.Zavist nije vrlina, a ne zove se ni postenje,a prepoznaje se po izrazenoj sklonosti ka virenju u tudji novcanik.
 
Niko ovde nije spominjao posteno merenje i bazdarenja vage, bar ne ja, narocito ne rad za dzabe. Samo je sir u misolovci dzabe....

Kolega i ja smo govorili o profitu od otkupa u odnosu na proizvodnju... Da bi neko virio u neciji novcanik, morao bi i da poznaje tog nekoga... A sto se neko osetio prozvanim i poziva se na postenje i zavist, ja nisam bas prava adresa..
 
Poslednja izmena:
Niko ovde nije spominjao posteno merenje i bazdarenja vage, bar ne ja, narocito ne rad za dzabe. Samo je sir u misolovci dzabe....

Kolega i ja smo govorili o profitu od otkupa u odnosu na proizvodnju... Da bi neko bio neko virio u neciji novcanik, morao bi i da poznaje tog nekoga... A sto se neko osetio prozvanim i poziva se na postenje i zavist, ja nisam bas prava adresa..
Kad vec pricas o profitu od otkupa,sto ne kazes koliki je taj profit????Ovo je slobodna drzava,svako moze da otkupljuje i da zaradi taj profit,samo malo treba da se potrudi da nadje za koga ce raditi.A sto se tice velikih proizvodjaca,njih veliki sistemi jure da otkupljuju za njih jer su im interesantni zbog kolicina koje proizvode.Ne razumem sta ima lose u tome????
 
Pa sta te onda briga koliko je ko zaradio?

Ako su ti koji nisu radili otkup posteni,sta su onda ovi drugi?Naravno da sam se osetio ,ne prozvanim,nego uvredjenim.Zasto bi ti ovde napisao da sam ja neposten zato sto radim nesto za sta ti i tvoj kolega koga takodje svrbi koliko ko zaradjuje niste sposobni,jer da jeste radili bi 100 %.Kolega nije daleko od mene pa moze da dodje do Dublja da se informise.
Nisam ja jedini ovde koji radi otkup,i na njih se ovo odnosilo,ali nece ljudi da se suprotstavljaju,lakse je da cute.
 
Nemam potrebe da bilo gde idem, 9 godina sam radio u velikoj sabackoj grupaciji i poznati su mi modeli otkupa, nije ovde pitanje o postenju otkupljivaca vec o zaradi koja se ostvaruje gde na kraju se vise isplati baviti se otkupom nego ulagati u sopstvenu proizvodnju. Cim to zakljuce onda ce medju prvima da kritikuju cenu i toboze da prosipaju ili nece brati navodno a u sustini moze im se jer im profit od sopstvenog malinjaka nije ni bitan. Zanima me da li ste isplacivali malinarima prilikom otkupa, doplatu za dovozenje malina do otkupnog mesta ili ne?
 
Nisam imao nameru da te uvredim, niti rekao da si ti ili bilo ko drugi neposten. pomenuh samo postenog proizvodjaca, nisam pre svega ni znao da se bavis otkupom.... Niti me interesuje ko i koliko zaradjuje, to je individualna stvar i sposobnost pojedinca...... Govorilo se i uporedjivala zarada od proizvodnje sa 1 ha i zarade od otkupa, onaj ko to radi verovatno, zna zasto radi i komotnije mu je sto se tice cene sopstvene maline..

Ovi sto nisu radili otkup su samo proizvodjaci, ne i otkupljivaci... To je bar jasno..
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh