sveža detelina i trava ili suva detelina i seno???

Druze al si ti omanuo temu!!!Pogledaj u nekoj drugoj,npr rase kunica..
 
A kako jedu suncokret,jel ga tamane ili se neckaju? nesto sam pricao sa dedom,posto on ima pcele hoce da zasadi malo suncokreta porek kosnica,pa mi je palo na ideju da bih mogao to posle da dajem zecevima...I jedno glupo pitanje,jel se daje sirov ili se nekako obradjuje :D
 
Pozdrav kunićari, jedno pitanje, da li iko ima iskustva sa senom nane/mente u ishrani kunića, vidim da komercijalna pakovanja sadrže taj dodatak a poznata je toksičnost ovog lekovitog bilja za stoku. Kunići su izgleda izuzetak.

popup_image.php
popup_image.php
24122_400w400h.jpg
 
Neznam kako ostali ali kod mene nema ni deteline ni sveze ni suve. Jedino granula i to im je cini mi se dovoljno, svi zivi i zdravi. Da kucnem o drvo.
 
Sijeno
pocetna2.jpg
80% – 90% dnevne prehrane bi se trebalo sastojati od sijena.

Hrana kunića treba sadržavati prvenstveno grubo strukturirana sirova vlakna, tj. sijeno/travu. Najbolja hrana za kunića je ona koja što je više moguće oponaša njihovu prirodnu prehranu. Kunići su tip životinje koja pase i brsti, u prirodi jedu male obroke tokom dana. Pošto je čista i svježa trava teško dostupna najbolje je kunića hraniti sušenom travom tj sijenom. Hranjenje kućnog kunića sijenom omogućava mu da pase kao što bi u divljini, bez debljanja što je slučaj kod hranjenja sa visoko kaloričnom hranom poput peletića. Digestivni trakt kunića je razvijen tako da može prerađivati velike količine visoko - vlaknaste hrane u veoma kratkom periodu. Hranjenje nisko - vlaknastom hranom uzrokuje probavne smetnje. Mnogi od ovih problema se mogu spriječiti ili smanjiti ako kunić ima sijeno na raspolaganju.

Inače postoje dvije osnovne klase sijena: trave i leguminoze.
- Sijeno od trava se dobija sušenjem bilo koje vrste trave od mnogobrojnih koje postoje, i lako ga je prepoznati po dugim listovima koje okružuju središnju stabljiku. Ovo sijeno je poželjnije u ishrani kunića, uglavnom zbog niskog nivoa proteina i kalcija. Nivo vlakana u sijenu trava ovisi od starosti biljaka. Najbolje je miješano sijeno raznih trava ili ono od mačice (mačji rep).- Sijeno lucerne ili leguminoza se najščešće dobija od alfalfa ili djeteline. Izgled
pocetna4.jpg
a lisnatije nego sijeno od trava. Bogato je proteinima, kalcijem, i energijom (kalorije). U većini slučajeva treba ga davati u ograničenim količinama. Kunići koji ne dobvaju pelete mogu se hraniti alfalfa sijenom pomiješanim sa sijenom trava, povećavajući nivo proteina i energije u ishrani.
Sijeno je NAJVAŽNIJA hrana kojom možete hraniti svog ljubimca. Ono uvijek MORA biti na raspolaganju. Hranjenje raznovrsnim sijenom održava izbalansiranu prehranu, i minimalizira gladovanje kod izbirljivih kunića. Treba im se neograničeno ponuditi visoko-vlaknasto sijeno trava (>25% sirovih vlakana). Nisko-vlaknasto sijeno trava i leguminoza može se koristiti kao dodatak zbog raznovrsnosti, naročito kod kunića koji se ne hrane peletima.Većina kunića će selektivno jesti gomilu sijena, birajući ukusnije zalogaje. Nudeći manje količine sijena redovito tokom dana ( 2-3 puta dnevno) radije nego veću količinu odjednom (dnevno ili rijeđe) potiče kunića da jede više od ponuđenog sijena. Hranjenje sijenom često pravi nered u kući. No to možete izbjeći stavljajući ga u čvrste jasle. Posude za obavljanje nužde su također dobro mjesto za ponuditi sijeno. Tu sijeno ostaje na jednom mjestu, a također pojačava navike vršenja nužde u posudi namjenjenoj za to. Kunić provodi više vremena u svojoj posudici, i uživa grickajući sijeno dok je tamo. Oni izbjegavaju zaprljano sijeno. Sijeno u posudici treba često dodavati i mijenjati.
pocetna5.jpg
Kunići mogu biti jako izbirljivi i često ne uživaju u nastojanjima svojih vlasnika da prošire njihovu prehranu. Ograničavanje količine peleta će vašeg ljubimca "ohrabriti" na grickanje ukusnog sijena. Također, možete sijeno učiniti zabavnim, stavite ga u košaru, cijevi, kutije... igrajući se u sijenu on će ga grickati. Ponudite više puta na dan manje količine. Kunić će često ignorirati sijeno koje je već dugo na raspolaganju. Kao što smo gore rekli možete ga ponuditi i u wc-u. Mnogi kunići okreću glavu od sijena kupljenog u pet shopovima. Ponudite kvalitetnije sijeno! Ne odustajte, kunići su tvrdoglavi i ponekad su im potrebni mjeseci kako bi odlučili da je sijeno dobra hrana. Ukoliko vaš zekan voli određeni tip sijena, dobra je ideja da se postepeno uvode i druge vrste. Sijeno im se treba davati od najmanjih nogu, tj. od trenutka kada počnu samostalno jesti. Ponekad je jako teško uvjeriti kunića da jede sijeno ukoliko ono nije u njegovoj prehrani od ranog doba.
Sijeno je izuzetno važno radi bolje probave i dentalnog zdravlja. U tu svrhu korisne su i mlade, neprskane grančice voćaka jabuke i lješnjaka, koje služe i kao dobar "brus" za brzo rastuće zube kunića.
 
Tako i kod mene pored granula i drugih zitarica uvek imaju suve detelne,po meni deteline treba da imaju najvise u ishrani!
 
Ja svoje hranim tek pokosenom travom,a detelina tek kad odstoji jedan dan (naravno kad je sezona trave).Seno im nedajem dok god ima trave za kosenje,s tim da im ubacim komad drvete (leska,sljiva,tresnja,bagrem) cisto da imaju sta glodjati.Nikad nisam imao problema sa njima zbog sirove trave.
 
Kod mene nece lucerna nikako da uspije. Ljut sam ko pas.
Koja bi onda trava ili leguminoza bila najbolja nakon lucernce za ishranu svjezom zelenom travom? Mozda ljulj?

I koja bi bila dobra da je osusim za sijeno?
 
Ja im ubacujem po neki grmic maslacka (radic).. izvrtim ga nozem iz zemlje sa sto vise korena, operem i u kavez....
Za sada ide dobro nemam problema...al i dajem samo pomalo, nek cape neki vitamin i iz prirode...
 
Jedino sto mogu sada naci je pirika(korov) i neka divlja kopriva(ima crvene cvetice) jedu kao poderani,kupus im je dosadio kao i meni jedemo ga celu zimu:haha:
 
Cuj nisam znao da jedu tu travu, mislim da znam o kojoj je biljci rec..
Ima je ovdje kod mene po bastama sila ..Probam sutra da im dam malo...
Ako mislis na ovu travuljagu...
images
 
Kod mene te trave ima koliko hoces ...ja im nikada nisam davao bas zbog tih cvetica...nekako mi deluju upozoravajuce?! Mislim da je ta trava sa slike....lako se cupa iz zemlje i voli podbarnije zemljiste.Probacu sutra da im dam malo,cisto da vidim kako ce da reaguju ...:sta:
 
Nazad
Vrh