sveža detelina i trava ili suva detelina i seno???

Sa tom travuljom sam ja prije svinje hranio. bile je te trave na poljima koliko ti srce pozeli.
i onda kada su dosli kunici i oni su je dobivali. i nikada problema.
 
Treba pogledati u onim knjigama iz botanike što kaže za ovu travu. Imam doma neke knjige pa kada dođem budem vidio.
 
Jestiva je iako je neprijatnog mirisa.Koristi se i u ljudskoj ishrani,uglavnom za corbe i dodatke salatama ali samo dok ne procveta.To sve pise u onom linku gore koji ne moze da se otvori.:haha:

- - - - - - - - - -

Lamium-purpureum.JPG

Lamium purpureum

Crvena mrtva kopriva je jednogodišnja biljka koja naraste do 30 cm visoko, ima sitnije listove, a i crveni cvetovi su sitni. Biljka cvate od marta pa sve do jeseni.

Ova biljka je iz roda skrivenosemenica, a pripada porodici Usnatica (Lamiaceae), cveta crvenkastim cvetićima koji su složeni u pršljenaste cvatove koji su smešteni u pazušcima listova.

Iz porodice kopriva, a nešto manje poznata bela (Lamium album L.), crvena (Lamium purpureum L.) i pegava (Lamium maculatum L.) mrtva kopriva iz biljne porodice usnatice.
Iako ih mnogi ne razlikuju jer imaju sličan oblik listova a i rastu na jednakim mestima, obična kopriva ima žaoke koje na koži izazivaju pečenje, dok mrtve koprive ne prete takvim neugodnostima..

Jestiva je cela mlada biljka pre nego što počne cvetati, a može se pripremati na razne načine, sama ili u kombinaciji s drugim vrstama samoniklog povrća. Sadarži dosta vitamina C i provitamina A, saponine, eterična ulja, tanin i nekoliko retkih mineralnih tvari.

Ako vremenski uslovi dozvoljavaju može da cveta cele godine, pri čemu, intenzivnije od februara do oktobra. Dobra je za ispašu pčela, naročito u aprilu, kada je pčele masovno posećuju preko celog dana. Pored nektara daje i cvetni prah (crvene boje).

Raste oko naselja, pored puteva, na neobrađenim njivama, baštama i ledinama. Sreće se svuda u ravnicama i brdskim krajevima. Odgovara joj plodno tlo. Razmnožava se semenom, jestiva je biljka. Može se upotrebljavati za čorbe, variva, pite i salate, a u kombinaciji sa špinatom, a u svakom slučaju s običnom koprivom.
Crvena mrtva kopriva dosta se upotrebljava za umirenje jakih proliva.

- - - - - - - - - -

Evo ga sunce ti zarko! Bice da je jutarnja :ppozdrav: presudila.:haha:
 
crni svaka cast,vidis kad oces mozes.Eto i podatka korisnog ako nam kunici imaju proliv to im dajemo.Znaci i vitamina C ima.Drugi put bez ljute nemoj ni pocinjati
 
Ja sam bas jutros pocupao, izmedju vinograda i sume ima ogromna livada cela pod tom koprivom. Sutra ce dobiti kad se malo prosusi, bas me zanima hoce li je jesti rado kao detelinu.
 
Kod mene tu travuljagu jedu, al smukom popla..Cim im ponudim nesto drugo odustaju,
..a bas sam se obradovao, te trave ima ko blata..
 
Nazad
Vrh