FOTON

Fino to ide. (y)

Jedino mi se čini kao da je na desnu stranu druga brazda malo veća od prve, a na lijevu malo manja. Plug se kod okretanja ništa ne cima. Jesu li to španeri zategnuti? Možda to uzrokuje blagu kosu vuču pa se zato plug malo teže vuće.
Imam regenta, stariji model i jako sam zadovoljan koliko se lagano vuče.
 
Na obe strane je prva brazda malo manja, jer plug inače vuče širi traktor, a nismo preštelavali jer se oralo samo to malo nekih možda 2000m². Moji čak nisu ni vjerovali da će vući jer je baš tvrdo i brdo, ja kažem ajd da probamo. Ovi Regenti imaju jako zakrivljene daske i baš se teško vuku ali zato super zaoravaju i slažu brazdu. Recimo IMTov plug se daleko lakše vuče, ali urađen posao se ne može porediti.
 
Има ли неко искуства са зупчастим хидрауличним пумпама?

Питам ово јер сам се ових дана зезао са њима и којекаквим елементима (конкретно - филтерима) у хидрауличним системима трактора, "Фотонове" 804-ке.

Прво су ми хидрауличари заменили семеринг на пумпи серво волана, проверили је и све сам вратио на место и све ради како ваља.

Док сам се зезао за том једном пумпом, проверио сам стање филтера хидраулике, оног дела задуженог за полуге и изводе. Док сам утврдио да је филтер (густа челична мрежица смотана као хармоника) чист, без приметних нечистоћа, осим нешто металних опиљака нахватаних на четири магнета на поклопцу кућишта тог филтера, које сам одувао пиштољем за прање, осушио и вратио све назад. За сво то време, из система је исцуркало око 7 литара уља.

Када сам све то средио, вратио филтер са све чистим поклопцем, натакао цревца и постезао пар шелни, вратио сам оно уље у систем и појавио ми се проблем са којим се нисам сусретао (јер се до сада и нисам занимао овим што сам сада радио) - хидрауличне полуге не подижу. Неколико пута сам ручицу у кабини померао горе-доле, али ствар, за разлику од серво волана, који је брзо "повукао" и почео да мора точкове лево-десно, хидрауличне полуге се нису подизале.

Сад, на хидрауличном систему волана, највиша тачка је суд са уљем, па могу да претпоставим да гравитација помаже да пумпа повуче уље и систем се озрачи. На овом другом систему, највиша тачка је управо хидраулична пумпа. Колико ја знам из теорије, те зупчасте пумпе би требало саме да се озрачују и полако повуку уље и систем проради - полуге почну да се подижу, изводи терају уље тамо-амо.

Да пракса не побије "моју" теорију, нисам се пуно даље зезао и покушавао да акам ручицу горе-доле, па сам оставио да чујем добар савет од некога ко има искуства са тиме, прво са форума, па после да на'ватам мајстора кад га затекнем кући и питам га ово што питам и вас - шта треба да радим, да пумпа "повуче" и хидрауличне полуге почну да бодро пркосе гравитацији?
 
Ako je taj slučaj, da je pumpa na najvišoj tački, po pravilu bi na dnu usisne cevi trebao imati nepovratni ventil, koji bi i po isključenju pogona pumpe, održavao ulje u instalaciji, kako nebi isteklo u rezervoar.
Biće dovoljno da nekako uspeš ulje u usisnu cev do pumpe i sigurno će povući u sistem. Problem je što i taj ventil na dnu cevi zna da ometa pumpu da povuče ulje, jer pumpa nemože da napravi dovoljan vakum da otvori kuglicu.
Dakle, sve ti je ispravno, samo pomogni malo pumpi usipanjem ulja u usisnu cev ..
 
Бај-пас вентил? Хм... Има логике. Треба да потражим где би могао да буде, негде на видном или не. Значи, зупчаста пумпа се сама озрачује и могу да јој помогнем и допуним усисну страну "цевовода" уљем? ОК. Покушаћу.

Него, када већ радим што до сада нисам и чини ми се да би била варијанта најклакша за извести: а да покушам да створим неки надпритисак у... резервоару уља, да тако кажем, па тако можда потиснем уље ка пумпи док је мотор окреће?
 
Ne mislim na bajpas ventil nego na običan nepovratni ventil na početku usisne cevi.

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Шта је, да је, ал' епилог ове приче је овај: отишао до гараже, покренуо мотор, покушао без резултата ручком горе-доле, па рекох, хајде да ручку померим горе и да напољу сам подигнем полуге неки пут горе и потом их спустим - све што могу да урадим пре него почнем да одвијам шелне и црева. Пошто је трактор паркиран тик испред плуга, померио сам га пола метра напред, да се не деси да у тој мојој манипулацији полугама пумпа повуче и подигне полуге и закачи и подигне плуг. Окренем се назад да видим да ли сам се довољно одмакао и видим полуге у горњем положају. Спустим их и подигнем неколико пута и све је радило нормално. После прчкања око замене уља у мотору, поново сам пробао то горе-доле и све је радило. Не знам да ли да ли је у том мом померању трактора од по' метра-метар постојао директан или индиректан узрок да ствар проради, али ствар - ради. ;)
 
Ja mislim da je trebalo jos malo vremena da se ozraci sistem.
Tako sam ja pokusavao ozraciti jedno desetak puta ruckom gore dole i nije htelo...
Potom sam ugasio motor i pozvao drugara mehanicara, pitao ga sta moze biti problem, objasnio mu da sam samo zamenio ulje a hidraulik nece da radi posle toga.
On je rekao nastavi sa predhodnom radnjom jer je to jedini nacin...
Jos jedno 5-6 puta sam rucku drknuo gore dole i proradilo je.
Mada kazu da moze i preko razvodnika, tj izlaza za hidraulicne prikljucke jos lakse kad je zupcasta pumpa u pitanju.
Nije isti traktor ali problem je isti da kazem bio...


Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Za drugi put.
Samo odvrnete izlaznu cijev poslije pumpe, da se sistem ozrači, i kreće odma.
Iako je zupčasta pumpa ne znam iz kog razloga neće sama da povuče, vjerovatno su malo potrošene i propuštaju vazduh.
 
Да, то је разуман предлог, али се онда постави питање цепања те челично-гумене подлошке која стоји ту на излазу пумпе. Није проблем када ти је на дохват руке добро снабдевена продавница са макар бакарним подлошкама тог пречника (у конкретном случају, баш доста велика), па је одмах замениш и не мислиш, али јесте када треба да због те једне или пар таквих подлошки мораш да идеш до неке вароши или наручујеш преко Нета и губиш још који дан док то прибавиш. То је разлог због кога сам прво покушао све друго, пре него почнем да рашрафљујем црева високог притиска.
 
Bakarnu podlošku lepo užigaš na plinskom šporetu, odmah je ohladiš vodom i vratiš nazad, nema potrebe da kupuješ nove.
 
Матићу, знам за отпуштање бакарних подлошки - то и радим са њима, али ми је ту она dowty подлошка (практично једнократна) фи 30+ милиметара, каквих пречника бакарних нисам виђао у локалним продавницама, тако да све своди на оно што сам написао - одвијеш тај шупљи вијак, поцепаш гуму са "dowty"-ја и губиш неки дан док не прибавиш њега или обичне бакарне подлошке.
 
Takve podloške kupujem kod lokalnog hidrauličara, ima ih u svim mogućim i nemogućim dimenzijama, smešna im je cena.
 
Да само знаш како је у последњих десетак година постало незгодно са мајсторима у селу...

Ређи су него ексери у праху.
 
Ne odvrće se na samoj pumpi gdje ima podloška, već nakon toga gdje ima spoj cijevi, jer na pumpu ide cjevčica sa koljenom pa se na nju šarafi druga cijev za dalje, tu nema nikakave podloške, dihta konus. Barem je tako kod nas na 454, predpostavljam da je tako i na većim, slična su im rješenja. Lako se odvrne, kada krene ulje zavrne se i gas, dosta puta smo to radili.
 
На мојој 804-ки, пумпа за полуге и изводе, на улазу и излазу има комбинацију окца-шупљи вијци-подлошке. На пумпи волана је само усисна страна са тим решењем са цевком са конусом.
 
Nazad
Vrh