Glatki-valjak

Nastavak price sledi:

Valjak koji je kupljen je dobio generalku. Poslednja dva dana sam ceo dan radio na njemu sa prijateljem i jos uvek nije skroz kompletiran, ali bice u narednih dva, tri dana.

Ovako je izgledao kada sam ga dovezao pre par dana



Pa su krenuli radovi na njemu. Obruseni su svi varovi da se pronadje gde je slab i gde je neka rupa obzirom da su ovo pocinkovane cevi pa se vare malo teze nego obicno gvozdje. Skinuti su lezajevi i kucista. Strugar je napravio distancere pa valjak nece moci da se krece po osovini i lezajevima levo-desno i da ugrozava konstrukciju. Kupljeni su novi srafovi koji drze kuciste za valjak. Lezajevi su novi.





Krenulo je popunjavanje rupa koje su se pojavile ili koje su postojale.



Zatim valjak dobija 4 nove bocne sipke kao dodatno ojacanje koje je potrebno za planiranu tezinu. Varilo se po starim varovima i to bas muski se varilo. Potroseno je 4kg elektroda od 2,5mm.
Odsecen je deo gde se kaci topling da se napravi bolje, i da se ojaca.



I na kraju je konstrukcija gotova. Posle brusenja dodatnih varova, prefarban je ceo sa cink sprejom i sada moze na snegu da stoji.



Zatim je dosao na red valjak.



Probusena je rupa i strugar je napravio veliki cep koji se zavario za valjak za dolivanje tecnosti.







I na kraju je sa druge strane probusena rupa i srebrom zavarena sisica koju smo povezali na vakum pumpu da proverimo da li slucajno negde postoji mesto koje nije lepo zavareno, ali je ubrzo strelica pokazala minus od jednog bara sto je dobro.





Bocne strane valjka su prvo izbrusene, pa premazane antirost-om. Sledi i farbanje bocnih strana.
Okacicu slike kada bude kompletiran da vidite kako je ispao.


adult image hosting
 
Racunam sada zapreminu ovog mog valjka, i ako sam dobro izracunao, trebalo bi da stane oko 400 litara vode.

V = r2 x pi x h = 25 x 25 x 3,14 x 205cm = 402312 / 1.000.000 = 0,4m3 = 400 litara vode.

E sada, saznao sam da je 1m2 ploce debljine od 10mm kao kod mene, tezak 80kg. Da bih izracunao tezinu, izracunao sam povrsinu ovog mog valjka.

Trebalo bi da je formula

P = 2r x pi x h = 2x25cm x 3,14 x 205cm = 32185 cm kvadratnih = 3,2185 metara kvadratnih x 80kg = 257kg tezina ovog mog valjka??
Meni je ovo prevelika tezina?
Da li sam pogresio negde? U formuli? U tezini ovih 10mm na 1m2 tj mozda nije 80kg?

Konstrukcija je oko 50-60kg i onda bi ukupno trebalo da bude tezak
250+50 + 400 = oko 700kg?
 
Specifična gustina čistog gvožđa je 7875 kg/m^3, što je za debljinu 10 mm 78.75 kg/m^2.
Što se tiče formula sve je uredu, grešku u računu samo može praviti gustina materijala ako nije čisto gvožđe i ima nekih primjesa. Mada po meni to nije previše, ima tu dobre debljine. :)
 
Lepo odradjen valjak sa dva nacina kacenja. Za transport i za rad.



IMG_1085_zpsff814a9a.jpg





IMG_1086_zps4eb17d5c.jpg
 
Lepotan je gotov i spreman za rad. Sve sto je planirano, sve je i odradjeno.
Tezina 250kg valjak + 50kg konstrukcija = 300kg + zapremina 400 litra po potrebi = do maks. 700kg

Evo i kalkulacije koliko me je iznelo u parama:

Valjak 11.000 din
Prevoz valjka 3.500 din
Sipke za ojacanje 1.000 din
Elektrode 4kg 1.600 din
Brusne ploce 500 din
4+2 srafa sa mat. 500 din
Antirost 200 din
Cink sprej 2x 1200 din
Tovatna mast 400 din
___________________________
Ukupno 19.900 din + oko 2000 din kafana zbog pomoci = 22.000 din :osmeh:

Evo i dve, tri slike








image url
 
Razmisljao sam i o tome, ali mi je predhodni vlasnik ovog valjka rekao da uopste ne lepi. Mozda zbog ove plastike/gume koju ima na sebi. Rece mi da je on hteo da skine tu izolaciju, ili sta je vec, ali da je odustao kada je video da ne lepi. Ukoliko bude problema, lako cu naknadno navariti taj jedan sparing.
 
Evo ga u probi. Ovo je bilo bez punjenja vodom. Jako lepo radi. Sada je tezak oko 300kg i tacno vidis ispred sebe neki veci grumen zemlje, a zatim vidis kako ga valjak samelje. Dozvoljava i vecu brzinu i ne poskakuje uopste vec samo pegla.

Evo snimka

 
Da, soju. Suva je zemlja bila po povrsini, pa sam je povaljao odmah posle setve.
Ovu njivu sam bas dobro bio izorao na vreme, i samo sam prosao drljacom pre setve soje. Gornji sloj je bio suv, ali gde god sam izvukao neko drvo iz njive, bilo je blatnjavo tj imalo je vlagu.
 
Nazad
Vrh