Hobisti i profesionalci u ovcarstvu slicnosti i razlike

Milos uziva sa porodicom u selu,sada je u onoj fazi o kojoj je ovde pisao. :))
 
Vratio se soumi,al se tema ne zatvara,jer nije ni postavljena da bi se delili i stavljali u neke zasebne koseve,vec da bi se dozvali pameti gde smo i koliko smo dogurali u ovcarstvu,pre svega koliko smo nase hobijea,a hobisti smo skoro svi za sad,priblizili nekom profesionalnom nivou,i nemojte da vas vode gluposti kroz zivot nego svest i znanje,a samom temom pokusavam reci da za mnoge recene stvari koje smo pricali po ovim forumima nismo merodavni da pricamo,i netrebam vam ja za temu,da bi pricali o profesionalizmu,a samim tim sto pricamo o ovome shaticemo da ima mnogo mesta ili prostora za napredak i nadogradnju,i u genetici,i u objektima i u ishrani,zato,ne delite se nego udruzujte,razmenjujte misljenja,tezite visem-profesionalnijem.

---------- Poruka napisana 18-04-12 u 09:37 ---------- Prethodna poruka je 16-04-12 at 04:51 ----------

da se desi da se strategija za razvoj ovcarstva ozivi pa da bude da drzava da pare za profesionalizaciju mnogih domacinstava sad bi ova tema imala sasvim drugi ton
 
Terminoloski gledano profesionalni odgajivac ovaca je onaj ko samo i iskljucivo zivi od toga.Svi ostali su ili hobisti ili im je to dopunska delatnost.U svakoj od ovih kategorija postoje razliciti nivoi u zavisnosti od znanja odgajivaca, kvaliteta grla, nacina i uslova odgoja.
Da li je neko profi, hobi ili mu je to dopunska delatnost,da li su mu objekti vrhunski ili osrednji, meni licno nije bitno. Bitno mi je koliko zna, koliko je posvecen tom poslu a to mogu da procenim, izmedju ostalog, vise po grlima koje je sam proizveo i selektovao nego po onima koje je kupio.
 
Slazem se,ovo za grla koje je sam proizveo je recenica koja je veoma bitna,smatram da medju odgajivacima koji uopste nisu poznati ima grla bolja nego u nemackoj,nije sve iz uvoza bajno,ali ne sumljam ni u Miljkovice i ono sto rade,a i pitanje rentabilnosti proizvodnje sopstvenog grla i kupovine gotovog,a i samog razocarenja u oba slucaja,ipak profesionalci idu na uvoz,ne samo u ovcarstvu,nego i u drugim stocarskim granama,e sad i to je diskutabilno. . .
 
A kad nekome kazes da je nesto uvezeno odma je cena veca i ljudi ne zale, jbg takav smo mentalitet. Mada konkretno Miljkovic da nije uvezao ovce malo sutra bi bili ovo sto jesu i ja im cestitam na tome, trebalo je dosta hrabrosti uci u takav poduhvat i to treba sad da naplate (normalno)...
 
Nisam odavno pisao ali posto je vise puta spomenuto nase ime i nasa farma mogao bih par recenica da napisem. Zadnjih nekoliko poruka u ovoj temi dosta dobro opisuju stanje u Srbiji i na nasoj farmi. Mnogi od vas na forumu su se vise puta raspitivali oko uvoza i vecina zna koliko je novcanog ulaganja ali i vremena i zivaca potrebno da se uvoz uspesno i zavrsi. Ja sam kod prvog uvoza, cini mi se, dobio cir u stomaku od stresa koji sam imao. O ceni zivotinja ne bih ni da pricam jer kad god sam to pominjao, vecina su mi rekli da nismo normanli. Sa druge strane verujem ja u to da u Srbiji ima dosta kvalitetnih zivotinja ali je cesto problem pronaci ih, naci odgovarajuci broj u odgovarajucem kvalitetu i ono sto je najgore mi imamo u nasoj zemlji jako malu populaciju kalitetnih zivotinja kod vecine rasa. Da zlo bude jos vece to niko od strucnjaka ozbiljnije ne ptarati i kontrolise pa je stvaranje dobrog grla "cesto" slucajnost bez nekog sistematskog rada cemu doprinosi i ta mala populacija o kojoj pricamo. Mi se trudimo da kvalitet zivotinja koji smo uvezli samo zadrzimo i donekle unapredimo ali je taj napredak jako spor iz pomenutih razloga. Sto se cene zivotinja tice, bitno nam je da se nasa ulaganja u nabavku maticnog stada i ulaganja u proizvodnju nekog grla kroz cenu zivotinje nadoknede i ostvari neka skromna zarada zbog koje se vredi zalagati u citavom poslu. Svoju zaradu zelimo da povecamo pojeftinjenjem proizvodnje, povecevanjem broja zalucene jagnjadi i smanjivanjem gubitaka a ne povecavanjem cene. Koliko sam od nekih ljudi mogao da saznam cena nasih zivotinja kada govorim o W rasi nije nesto bitnije veca ako uopste i ima neke razlike nego sto je to slucaj kod drugih odgajivaca priplodnih ovaca ove rase. Sve vreme se trudimo da cenu obavezno isprati kvalitet zivotinja i da taj neko ko kupi zivotinju bude zadovoljan, da kad se sa kupcem ponovo vidimo ne bezimo od njih. I sami znate da se mi bavimo stocarstvom i da su to zive zivotinje i da se po nekad nesto nezeljeno moze desiti, pogotovu kada se kupuju mladje zivotinje sto je u Srbiji inace i obicaj. Ipak i tada kad nastane neki problem, uvek se potrudimo da taj problem resimo na sto je moguce bolji nacim. U sustini nije bitno da li je neko u ovom trenutku "hobi" ili "profi" odgajivac jer se to brzo moze promeniti, bitno je da covek zna sta hoce od svog rada i zalaganja.
 
radite na sebi,pa onda na svom stadu,usavrsavajte se,a rezultati dolaze sami

Nekoliko stvari koje nas sprecavaju da budemo profesionalniji:
1.usitnjenost parcela
2.skupa hrana to jest nemanje mehanizacje i objekata za senazu i silazu
3.znaci i mehanizacija
4.nemanje svesti ili neznanje o znacaju genetike u proizvodnji
5.nepostojanje institucija koje prate stocarstvo i uopste sprovodjenje programa razvoja stocarstva pogotovu u ovcarstvu
6.nepostojanje udruzenja i svesti o zajednickom nastupu na trzistu,i uopste ideje da je udruzenje trgovacka organizacija,a trebala bi da bude i edukativna,to jest da uputi odgajivace na znacaj genetike i ishrane kao i ostalih stvari bitnih u proizvodnji
7.nepostojanje klanica specijalizovanih za nasu granu,i nemanje ponude mesa u kasapnicama,i samim padom popularnosti istog u gradovima,jer mnogi bi jeli jagnjetinu al na asfaltu nemogu da ga zakolju i urede
Nabrojao sam nekoliko cisto da se razmislja o tome. . .
 
Soumi

1.kriva je politicka proslost i nakaradna preraspodela privatne zemlje u drustvenu
2. u mehanizaciju i objekte se nije ni moglo ulagati na malim posedima(izuzev vojvodine i sadasnjih mogucnosti posle propasti kombinata i otimacine oko zemlje)
3. znaci mali posed nema mehanizaciju niti mu traba
4.institucije postoje ali ne rade svoj posao kao i u svakoj oblasti
5.udruzenja i nisu potrebna jer se nemaju radi cega udruzivati u zadnjih 20 god(bar u stocarstvu) sve se uvozi(tajkuni zaradjuju i vode drzavu-ONI ODLUCUJU,osim laznih (udruzenja)koja se samo registruju kao takva a rade druge stvari ili prave razne mahinacije pod tim imenom
6.Klanice za sta ce ,tamo gde postoji kultura ili potreba za ovcijim mesom klanice postoje(N.Pazar,Sjenica itd)-dok smo imali sta izvesti postojale su,kg svinjetine je uvek isplatljivije od kg jagnjetine kad se kupuje,o svemu odlucuje novcanik,istina da bi ga vecina jeli(jagnjetinu) al nema ni za leba,znaci sad da menjamo navike ili standard,a izvoz to je smesna zamisao,pa Srbiji je bilo ponidjeno da obezbedi cini mi se 20.000 jagnjadi za olopijadu u Grckoj,niko ziv nije znao dali imamo i gde su ta jagnjad.a nemamo toliko u klasi za isporuku)pogledajte koliko je nekada bilo ovaca u Srbiji a koliko sada,

Pozdrav od kontrasa
 
Poslednja izmena:
krive su generacije pre nas,ja da budem u tim generacijama ne pada mi na pamet,pokusacu sve sto je do mene a od toga da se pesimiziram i padam u neku depresiju ne pada mi na pamet,ako su drugi terali naopako ja necu
 
Pa ako imas 50-60 god,onda si od tih generacija,ako nemas te godine ne mozes ni biti deo njih,al protiv stvari koje sam ti naveo se ne moze tako brzo potrebne su decenije,ili revolucija,mozes samo da budes Don Kihot,a Sanco ce da se nadje,srecno pioniru promena,nisam pesimista al ne mogu trositi zivot u svrhu ideala ili ideja za koje je potreba daleko veca masa,moram sebi i porodici obezbediti nesto na nacin koji je danas moguc tj U SE I SVOJE KLJUSE(morao sam velikim slovima)
 
nemas ti samo porodicu imam je i ja i mnogi drugi,i zbog toga se i ponasam ovako,ne bi deci u amanet da ostavim ovo rasulo a dal sam pionir il sta vec vreme ce pokazati mirko,a kad bi vas sto htelo da me poslusa video bi dal treba decenije,samo treba imati vere,a ti si je negde izgubio brate,
 
Milose mozemo da pijemo i da jedemo 7 dana,al da idem za nekim i njegovim idejama koje su pionirske i bez ozbiljnih proracuna i elaborata na osnovu pravog stanja pa nisi ti Zikica Spanac pa da opalis prvu pusku a masa vec spremna sa topovima,ma daj bre,uz duzno postovanje prema tebi al jaa sam opozicija za takve smejurije,aj lepo spavaj,cist pokret nesvrstanih,tajkuni brale treba prava revolucijaa,odoh daleko,a deci sutra treba kao i danas,tu sam ja ako se ti izboris za bolju klimu u ovcarstvu,valda ces me primiti svi smo nasi
 
pa da tebi sve valja ne bi sve ovo pisao,zar ne.samo sam ja sit praznih prica,i ne realnih ideja,ili onih za koje je cena prevelika
 
Ja sam apsolutni hobista radim imam platu a usput imam salas na kome drzim stoku,zivim od plate a ako nesto kapne sa strane nije za odmet.. s tim sto cu sad da poboljsam kvalitet koliko god mogu ,u sustini sam imao dobru osnovu al nisam imao ovna u cistoj rasi,sad ima da rasprodam sve ove mesanke kad se ojagnje i njihovu jagnjad i da stavim pare na gomilu i da kupim prave ovce i pravog ovna.. Ima da drzim ako treba 10 komada al ima da ih drzim kako valja ! :ppozdrav:
 
sve ono sto sam pricao i video na kraju ce se svesti na profesionalizaciju,i hobisti ce ili se profesionalizovati ili bataliti iz ciste ne isplativosti,tako je bilo svuda u svetu,tako ce i kod nas
 
Nazad
Vrh