Hobisti i profesionalci u ovcarstvu slicnosti i razlike

Hobisti zive dok imaju druga primanja, nakon sto nestane drugih primanja potpuno ukidaju stada jer nemaju sredstava ni da porodicu hrane a kamol da drze ovce a profesionalac svaki ima kiks kako kazu ljudi gdje ima hajvana ima i zijana, ali oni se lako vrate.
 
Hobijem se ne bave ljudi koji nemaju sa cim da hrane porodicu,ili su takvi nenormalni totalno,BRKATE pojmove,hobista je covek koji je rasterecen ili se rastereti pomenutim hobijem(psihicki),ja u svom hobiju tempiram broj grla da ne trpi porodica(egzistencija nije ugrozena),isto tako ponekad u ribolov,kao sto rekoh mesamo babe i zabe.odnosno ne citate lepo i ne razlikujete odredjene pojmove,A profesionlce vidjam skoro svaki dan kako patosiraju u raznim poslovima,odoh da nahranim jagnjad( 3 x dnevno na osam sati) vec kasnim deset minuta
 
Poslednja izmena:
Mirko nisi ti mene razumio ja sam i rekao da su hobisti ljudi koji imaju dodatna primanja i drze ovce samo radi ljubavi i cisto sumnjam da imaju racunicu neku(jer citajuci neke postove od tebe i miladinovica zalili ste se da skoro nikakve koristi nemate od njih) zato kazem nedaj boze da ostanes bez drugih primanja prodao bih i to malo ovaca i to pobija gore sto si napisao da hobisti duze zive, jer znam par ljudi koji su drzali ovce 10-20 komada imali dobra primanja i odjednom nestalo posla ovce sto su imali prodali radi golog opstanka i nikad ih vise ne nabavise, a ove godine covjek u Livnu mozda si cuo za tu pricu kom je krov pao na ovce i utusio 53 velike ovce i 27 malih jagnjadi nastavio je da traje imao je taj kiks ali on ce nastaviti dalje jest da ce ovo biti teska godina za njega i sto se kaze jest ce vise suhog hljeba nego namazanog ali njemu je ostalo jos cca 200 ovaca.
 
Opet lose citas,ja nikada nisam kukao na hobi vec na profi,A ja i ti smo davno ustanovili da se ne razumemo.poozzzzzzzz laku noc
 
kad nestane dr primanja postat cu profi na mozda mesec najduze a onda ce doci primanja pa cu opet postat hobi:)
kad se mere rad i zarada koju daju ovce koje sluze za proizvodnju konzumnih jagnjadi samo taj odnos je los
daleko bolji odnos je kod krava i svinja(odnos posao i zarada da bi se stvorila ista),drzim krave i svinje za svoje potrebe i znam sta pricam
a kad pitaju sto onda najvise se bakcete oko ovaca,zato sto ih volimo je jedini pravi odgovor:)
 
Ja opet dajem prednost ovcama u odnosu na krave a pogotovo svinje. Daleko manje posla oko ovaca. Mogu se iskoristiti one površine zemljišta gde krave nema šta da traže kao i jeftina hrana. Otkup kravljeg mleka je katastrofa. Kao kad bi neko došao uzeo jagnje i odneo a kaže ti da će ga on izmeriti odrediti cenu i platiti kad bude smatrao da treba. Sistem je uzmi ili ostavi. Kad bi gajio krave odlučio bih se pre za sistem krava tele nego za mleko. Ovce mogu da prođu sa manjim ulaganjima po sistemu štapa i kanapa dok kod krava i svinja to ne prolazi. Po mom skromnom misljenju i iskustvu treba držati ovce na srednjoj što jeftinijoj kabastoj hrani. Zrno davati samo kad je neophodno i to po mogućstvu neki lom i otpad. Imati što plodnije ovce i terminalnog ovna. Jedino tako je moguće zaraditi nešto. Jagnje po ovci pokriva sve godišnje rashode. Sve preko toga je čista zarada. Plodnost stada je presudna. Dal imati romanovske i njine meleze ili ići recimo sa pramenkama pa raditi sinhronizaciju pitanje je. Ja sa radio sinhronizaciju godinama radi trećeg jagnjenja u dve god. Radim to i ove godine al polako prelazim na romanovske i njine meleze kojima nije potrebna sinhronizacija. Malo sam se raspiso (čuvam ovce ubijam dosadu). Do pre 10god nezamislivo čobanin pored ovaca petlja nešto po internetu.
 
kad nestane dr primanja postat cu profi na mozda mesec najduze a onda ce doci primanja pa cu opet postat hobi:)
kad se mere rad i zarada koju daju ovce koje sluze za proizvodnju konzumnih jagnjadi samo taj odnos je los
daleko bolji odnos je kod krava i svinja(odnos posao i zarada da bi se stvorila ista),drzim krave i svinje za svoje potrebe i znam sta pricam
a kad pitaju sto onda najvise se bakcete oko ovaca,zato sto ih volimo je jedini pravi odgovor:)

Prijatelju objasni mi kako ces postati profi ako ostanes bez drugih primanja, jel mislis da ce ti pasti s neba 30-40 komada i da ces moci nesto napraviti, varas se puno u mom kraju prije par godina skoro svako domacinstvo je imalo po 10-ak ovcica, pa ja kad pustim na njivu svoje stado ovi s malim brojem tako da kazem trce pred moje stado ko da mi zabrane ali moja mnozija samo zaokruzi njihove ovcice i jadni moraju nazad, veliki ubijaju male jednom rijecju tako da se danas svelo ili ces imati 50-100 komada ili ni jedne (mislim na ljude koji zive od njih)
Miladinovicu sad mi je takodje jasna jedna stvar sto je tvoja racunica na ovcama mala pa tebi krave pojedu puno a malo imas od njih pa ti to pokrivas na ovce, nikad u zivotu nisam imao ni jednu kravu trenutno pravim jednu veliku stalu da probam s bikovima 5-10 komada jer pricali mi ljudi da ima racunice a na kravama kako je danas stanje apsolutno nikakve.
 
ja imam oko 45 ovaca odraslih ali i dalje sam hobista:).kao sto rekoh od toga ne zivim a zarade koliko god da ima ulaze se u objekte,genetiku tj sve im se vraca a po potrebi i dodaje s dr strana...
 
- pa valjda je hobi nesto od cega se ne zaradjuje vec se uziva, profesionalno je ono sto je izvor prihoda i od cega covek stvara uslove za svoju egzistenciu. tako da moze covek profesionalno da bude coban, a kad ode u drustvo moze usput ( gratis ) da pregleda par pacijenata kao doktor.
 
zanimljiva konstatacija @bokib,znaci mozda smo mi hobisti profi ovcari a poslovi koje radimo radimo kao hobisti:),filozofski to stoji...
 
Pa nisam ni rekao da hobisti zive od ovaca ali kad ostanu bez primanja kao sto je miladinovic rekao on bi postao profi kad bi ostao bez dodatnih prihoda, sto znaci ima tih 45 ovaca i povecavao bih broj i kvalitet a od cega bih zivio prijatelju?
 
Od njih 45 uvek mogu ostaviz 35 z za sebe,a i da ostanem bez posla naci cu ga za mesec najduze zato sam i rekao da cu bit profi samo taj mesec:)
 
Miladinovicu i Mirko hteo sam da napisem kako dajete los primer i sirite negativnu energiju ali ipak treba imati vasih postova ovde da vide mladji kako netreba,a vama ako je lepo u zivotu i ovcarstvo vam hobi,i volite ga,onda se ponasajte ko ovcari ne ko da ste agencija za utiranje ovcara,preterujete,niste kolegijalni i neponasate se dolicno,nemam nameru da vas vredjam samo mislim da ste otisli totalno u aut vasim stavovima,i dajete za pravo sebi da nekom ko zivi od ovcarstva drzite predavanja,umesto da pozdravite takve ljude i podelite iskustva i naucite nesto vi pricate nesto sto vise nema veze sa forumom i ovom temom osim reci koje dopisujete da ne bi bili OFF,zato vas molim da se ponasate ko ovcari i kolege i ako vam je to hobi,volite ga i cenite one koji se bave ovcarstvom profesionalno.Unapred vam hvala i pre nego napisete nesto razmislite zasto ste na ovom forumu,i kako ste zavoleli ovcarstvo i sve u njemu.
 
ne ne nisi shvatio druze. mi samo objasnjavamo pocetnicima da nije sve tako ruzicasto u ovom poslu kao sto ti kazes @Soumi
da se ne zalete a posle opasno razocaraju kao x primera sto je...
zato vas i cikamo da nam dokazete da gresimo i svu srecu vam zelimo:)
 
Ljudi zaradađen hleb od ovčarstva je sa devet kora. Najobičniji činovnik zaradi godišnje 60 jaganjaca čisto ni solio ni pojio. Koliko treba ovaca i posla oko njih da se podmire svi troškovi i da ostane čisto 60jaganjaca? Kakav profi ili hobista u ustim su ..... Ima li neko na forumu da se isključivo bavi ovčarstvom i da nema nikakva dodatna primanja ili posao a da pri tom izdržava porodicu od 5članova?
 
a po racunici treba da odgaji 120 komada od 60 ovaca da bi mu cisto ostalo tih 60 ...nema godisnjeg odmora nema 8 h pa mozak na otavu
da ne pricamo o tome da je to prosecna plata i da dosta ljudi ima duplo toliko mesecnu platu...
 
Ja sam suvisan,Sarbanac je ukljucio digitron,drug Soumi je lepo zamolio da se ostavimo price Miladine,ja se ispricavam i napustam temu(sto da im kvarimo snove),Sarbanac hvala za racunicu, i kljucna je recenica imali ko da izdrzava petoclanu porodicu od ovcarstva.pozzzzzzzzz.Soumi kad budes ziveo od ovcarstva javi mi,ali samo od ovcarstva,Miladine moze mozak na otavu dok ima sirotinje da cuva za 100 evra mesecno
 
Nisam ovo rekao da odvratim nekog od posla. Ko voli i želi da gaji ovce nek počne tako što će imati i neki dodatni posao. Pa ako ga krene i smatra da može tim bolje. Ja nemam firmu al moram da radim i druge poslove pored poljoprivrede inače nebi mogli preživeti. Što kaže Velimir nekom je malo i 1000evra mesečno a neko živi i sa 300.
 
Nazad
Vrh